Messziről teljesen azt formázza. A banyát, akitől a mesében annyira féltünk. Hétrét görnyedt, a kezében bot. Ahogy lépked, minden lépésénél előre dől, újabbat lép, megint hajlik. Az orrával mindjárt a földet éri. Vasorrú bába?Forrás: Fortepan
Másik kezében valami szatyor, vagy táska? Közeledünk egymáshoz, át fogunk menni, ha a lámpa zöld lesz. Megállunk. Ketten vagyunk, rá-rápillantunk egymásra. Elcsodálkozva én, ő pedig, görnyedtsége miatt lehajtott fejét megemelni képtelen, - oldalról sandít fel rám, mosolyog:
- Hideg lett ma reggelre!
Foga, itt- ott. Szemhéja lefittyedt, szeme könnyes. A fején, -szeméig füléig lehúzott- agyonmosott, rózsaszínű kötött gyermeksapka, kabátja divatjamúlt, steppelt, drapp színű, kopott. Lábán tisztára súrolt sportcipő, több számmal nagyobb, férfira való. A „cicanadrág” szára ráhajlik a bokájára. Ő is szemügyre vesz engem, és így folytatja:
-Maga igencsak könnyedén öltözött, majd még megfázik! Kesztyűje sincs!?
Hangjában aggodalom. Barátkozni akar. Mondanom kell valamit.
-Bizony nincs melegem, - hagyom rá megadóan.
- A csarnokba jön? Mert én odamennék, ha sikerülne valami jó kis levesnek valót vennem. Azt szeretem, a húslevest. Az átmelegít. Sokat fázok, mert nincs nálam elég meleg. Rosszak az ablakok az én régi, öreg házamon. Ha pokrócot teszek rá, akkor meg sötét van. Nem szeretem a sötétet. Ha a csarnokba jön, ne arra menjen, tudok egy rövidebb utat itt a házak között, - mégis, - egy kicsit spórolunk az erőnkkel, nem igaz?
Kezével mutatja, merre menjünk. A kezefején a bőr ráncos, ám a körme rövidre nyírt, tiszta. Arra megyek, amerre mutatja, azt hallgatom, amit mond, beszéde művelt, hangja lágy, -ha így haladunk, - még megbabonáz, - olyan hihetetlenül mesebeli jelenség: egy kedves boszi.
–Tudja mit fogok venni? Karajcsontot. Azt mi, -öregek- csak úgy hívjuk: nyugdíjas karaj Egy kevés zöldség, egy kis tészta, finom leves van abból. A főtt húst leszedegetem a csontról, kis tört krumplival, paradicsommártással.... na, csak próbálja ki. Még az illata is! Az anyám főztjét idézi. A régi pompás disznótorok orjalevesének emlékét. Na látja, már itt is vagyunk. Erre rövidebb. Maga mit vesz? - érdeklődve néz rám, meggörbülve, öregen, - ám derűsen...
-Ó, még nem is tudom. - zavartan felelek, - magamról elfelejtkeztem, míg őt hallgattam.
-Na, csak ügyesen, mert itt aztán megy a pénz, ha nem vigyázunk! - és olyan cinkosan nevet, mintha ebben a témában már régóta egyetértenénk
Odaáll a hentes pultjához. Már nem figyel rám, már csak a vásárlás érdekli. Még visszanézek rá. Olyan kicsike, olyan szánandó. Nem tudja? De ha tudná is, - nem ez a legfontosabb a számára. Tud valami mást, - valamit az ÉLET-ről, - amit csak a megpróbáltak tudnak.
Oldalra hajtott fejjel, alulról beszél a henteshez., kellemes izgalommal válogatja, melyik legyen az a leghúsosabb csont, amiből azt a finomat fogja főzni.
Örül.
- - -
És én? Mitől látom egyszeriben bátrabban az életet? Mégis ő volt ? Ő volt a vasorrú bába? Mert elvarázsolt engem.
Azóta mindig azon a rövidebb úton megyek a csarnokba. Találkoznunk kéne. Többször.
*****